+ 38-050-014-7506

+ 38-067-507-6723

+ 38-093-193-4200

 

excurs@excurs.kiev.ua

 

Подарите себе путешествие!

 

 

 Если вы думаете, что  приключения опасны,

попробуйте рутину; это смертельно.

 

 Пауло Коэльо

Главная

О комании

Архив  

Экскурсии по Киеву:

для киевлян

для гостей 

для школьников

Экскурсии по Украине:

для взрослых

для школьников

Прием туристических

и школьных групп

Киев

Украина  

Туры по Украине

для взрослых

для школьников

Туры

в Европу

в Россию  

Отдых:

в Украине

за рубежом

детский

активный

Услуги:

отели, загранпаспорта,

визы, транспорт,

тревел СИМ

Пока не найдена замена Яндекс.Фоткам,

пусть все так и остается до отмены санкций

Стародавній Ніжин:

Гоголь, греки та древні храми  

Древній Ніжин – місто часів Київської Русі. Місто перетину торгових шляхів. Грецька столиця України. Місто церков. Воно зберігає більше як триста старовинних архітектурних пам’яток, кожна з яких має свою унікальну історію. Тут було встановлено перший у світі пам’ятник Миколі Гоголю, тут зародилась українська фармацевтика… Сьогодні ми розповімо про все найцікавіше, що є у місті Ніжин.

Диво, через яке Ніжин обійшло лихо

Ніжин майже не постраждав від чорнобильської аварії. Дивно, адже міста на відстані кількох десятків кілометрів. За офіційною версією так сталось тому, що Ніжин розташований у значній низовині і радіаційні хвилі оминули його.

Та місцеві жителі знають зовсім іншу причину. Місто оберігав сам бог, а точніше, його храми. Якщо глянути на територію згори – можна побачити унікальну картину: всі церкви міста своїм розташуванням утворюють хрест. Вважається, що це і є справжнім оберегом від нещасть.

Ніжин, власне, і називають містом церков. Історики розповідають, що були часи, коли у місті нараховували 40 храмів. На початку минулого століття тут було 26 православних храмів, більше 10 синагог та 15 дзвіниць; також багато католицьких костелів та капличок. Часи поруйнували та знищили багато. Але і до сьогодні у Ніжині збереглося дуже багато храмової архітектури.

Спасо-Преображенська-церква

Церква Івана Богослова. Фото Катрич Людмили

Спасо-Преображенська-церква

Церква Івана Богослова.

Фото Катрич Людмили

Свято-Миколаївський кафедральний собор.Фото Катрич Людмили Храм Всіх Cвятих. Фото Катрич Людмили

Свято-Миколаївський кафедральний собор

Фото Катрич Людмили

Храм Всіх святих

Фото Катрич Людмили

Читалка

статьи о Киеве и Украине

Киевская проза и поэзия

Галерея:

фотоотчеты и альбомы

Кинозал

видео о Киеве и Украине

кино в Киеве и Украине

Киевские мелодии

О компании:

отзывы,  

партнеры,

контакты

Любимые ссылки

Клуби «Співуча родина»

і Шанувальників романсу

Шишко С.Ф.Натюрморт

Вічно відчинена аптека та за що у Ніжині били Гоголя

Мабуть найвідомішою архітектурною пам’яткою міста є Миколаївський собор. Збудований у 1658 році, він є зразком козацького бароко. Форма храму досить незвичайна: вибудувані із каменю стіни нагадують форми стилю української дерев’яної архітектури. Цікаво, що ця пам’ятка була збудована за кошт полковника Золотаренка – того самого, героя «Конотопської відьми».

Цінними є також церква Івана Богослова, Воздвиженська церква, Введенський собор, Богоявленська церква, Пантелеймоно-Василівська церква та інші.

Ніжин може здивувати вас не тільки храмами. Ще у 70-х роках XVIII століття була збудована Поштова станція, старовинним архітектурним ансамблем якої можна милуватись і зараз. Сьогодні там музей, присвячений поштовій справі, зокрема й кінній пошті.
Гімназія вищих наук. Фото SergeyUA Пам’ятник Миколі Гоголю. Фото Катрич Людмили

Гімназія вищих наук

Фото SergeyUA

Пам’ятник Миколі Гоголю

Фото Катрич Людмили

На березі річки Остер розташований Державний педагогічний університет імені Миколи Гоголя. Колись він називався Гімназією вищих наук. Микола Гоголь сам навчався тут. Тодішні часи відомі застосовуванням у навчанні різок та інших «допоміжних предметів виховання». Із листів матері збереглись такі рядки Гоголя: «Мені після канікул зробилося так смутно, що всякий божий день сльози рікою ллються». Тож уроки в гімназії були корисними, але й болючими…
Старий корпус університету – визначна архітектурна пам’ятка міста. Це монументальна триповерхова споруда з фасадом в 12 струнких білих колон.

Завітавши у Ніжин, варто побачити також красиву будівлю електростанції початку ХХ століття. І ще одна “грецька” пам’ятка – старовинна аптека (1777 рік). Кажуть, від року відкриття і до зараз вона ні одного разу не зачинялась (тільки на ніч).
А ще у Ніжині багато дуже красивих старовинних будиночків, побачити які можна, просто блукаючи вулицями цього славного містечка.

Миколаївська церква. Фото SergeyUA Аптека-музей. Фото Катрич Людмили

Миколаївська церква

Фото SergeyUA

Аптека-музей

Фото Катрич Людмили

Греція на Чернігівщині

Ніжин здавна був містом перетину торгових шляхів. З Росії везли сюди червону рибу з ікрою, з Прусії – дорогі тканини, турки торгували тут табаком, молдавани – вином, а баварці – порцеляною. Та найвправнішими торговцями, як відомо, були греки.

Розповідають, що сам Богдан Хмельницький запрошував їх в Україну. Тут їм всяко сприяли – звільняли від податків, надавали пільги, підтримували грецьке братство. Багато гетьманів (і Виговський, і Скоропадський, і Мазепа) своїми універсалами стверджували їхню адміністративну автономію.
У XVIII столітті в місті Ніжині гості із Греції вже мали свій управлінський орган, свою школу, лікарню і суд. Їхні культура та побут, звісно ж, переплітались із українськими. Греки одружувались з українками; навіть ставали козацькими старшинами.
Торгували ніжинські греки з усією Східною Європою.

Високого рівня досягли школа та бібліотека Грецького братства у Ніжині. Тут зберігалось багато дуже цінних пам’яток – наприклад, рукописні грецькі Євангелія ХІ-ХІІ століття на пергаменті з власноручними примітками візантійського імператора Феодосія, “молдовлахійські” Євангелія XVI століття із просто розкішним золотим оздобленням та кольоровими мініатюрами.

Архітектурний ансамбль Грецьких храмів

Відомо, що у 1679 році ніжинські греки звертались до місцевої влади з проханням дозволити їм збудувати свій храм. Адже мова богослужінь місцевих церков була для них малозрозумілою і тому не могли “священикам виразне сповідувати гріхи свої'”. Грекам не відмовили і незабаром у місті були споруджені церква архангелів Михаїла і Гавриїла та храм Всіх Святих.

Всехвятська церква XVIII століття діє і зараз. Дещо пізніше була перебудована у стилі Класицизму. З початку XVIII століття збереглась і Михайлівська церква. Майже без зовнішнього оздоблення, однокупольна.

Ще однією грецькою пам’яткою є церква Костянтина і Олени. Розташаована вона просто на цвинтарі, тому ще має назву Кладовищенська церква. Збудована у тому ж таки XVIII столітті братами Зосима. Відомі ці греки були тим, що ніби-то володіли казковими багатствами і дали обітницю не розтрачати їх на власні потреби, поки їх батьківщина не стане незалежною від гніту Османської імперії. Цікаво, що під вівтарними стінами церкви досі спочиває тіло одного з братів відомого роду.

Пам’ятник огірку

Пам’ятник огіркуІ тут знову ж таки не обійшлося без греків. Саме вони, за легендою, привезли в Україну такі улюблені зараз нами огірки. Соління огірків було важливою справою іноземних торговців. Розповідають, що саме грецькі солені огірки та ще мандарини доставляли до імператорських столів аж у Петербург. (Донедавна навіть існував особливий сорт цих хрустких овочів – ніжинський. Насіння якого, як вважається, колись завезли греки. Але сьогодні цей сорт втрачено).

Скульптура пам’ятника зображає льох, в якому зберігали огірки, дерев’яної та власне самого огірка. А виготовлений він із граніту рідкісного зеленого кольору. Цікаво, що ціну на матеріал, який купляли аж в Італії, місцеві сильно уступили, коли дізнались, для чого він.
До слова, це
перший в Україні пам’ятник, який возвеличує овоч.

Автор Надія Понятишин спеціально для vsviti.com.ua